Faculty

Trainer

Home Department

Program Directors:

Jason Haugh

Robert Kelly

Chemical and Biomolecular Engineering

Chemical and Biomolecular Engineering

Executive Committee:

Amy Grunden

Nanette Nascone-Yoder

Heike Sederoff

Barbara Sherry

Cranos Williams

Gavin Williams

Jeffrey Yoder

Plant & Microbial Biology

Molecular Biomedical Sciences 

Plant & Microbial Biology

Molecular Biomedical Sciences 

Electrical & Computer Engineering

Chemistry

Molecular Biomedical Sciences 

Additional Trainers:

David Aylor

Erin Baker

Rodolph Barrangou

Ashley Brown

Nicolas Buchler

Ke Cheng

Nathan Crook

Francis de los Reyes

Colleen Doherty

Mary Elting

Carol Hall

Michael Hyman

Sam Jones

Albert Keung

Manuel Kleiner

Caroline Laplante

Terri Long

John Meitzen

Stefano Menegatti

David Muddiman

Heather Patisaul

Jorge Piedrahita

Joshua Pierce

Balaji Rao

Michael Roe

Marcela Rojas-Pierce

Adrian San Miguel

Lauren Schnabel

Max Scott

Ross Sozzani

Anna Stepanova

Casey Theriot

Orlin Velev

Jack Wang

Keith Weninger

Biological Sciences

Chemistry

Food, Bioprocessing, $ Nutrition Sciences

Biomedical Engineering

Molecular Biomedical Sciences

Molecular Biomedical Sciences

Chemical and Biomolecular Engineering

Civil, Construction, & Environmental Engineering

Molecular & Structural Biochemistry

Physics

Chemical and Biomolecular Engineering

Plant & Microbial Biology

Clinical Sciences

Chemical and Biomolecular Engineering

Plant & Microbial Biology

Molecular Biomedical Sciences

Plant & Microbial Biology

Biological Sciences

Chemical and Biomolecular Engineering

Chemistry

Biological Sciences

Molecular Biomedical Sciences

Chemistry

Chemical and Biomolecular Engineering

Entomology

Plant & Microbial Biology

Chemical and Biomolecular Engineering

Clinical Sciences

Entomology

Plant & Microbial Biology

Plant & Microbial Biology

Population Health and Pathology

Chemical and Biomolecular Engineering

Forestry & Environmental Resources

Physics